DOLAR: 5.63 TL
EURO: 6.45 TL

EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

1 yıl önce
436 kez görüntülendi

Bankacılık işlemleri hepimizin hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. En çok gerçekleştirilen bankacılık işlemlerinden biri ise para transferi yapmak. İnternet kullanımının yaygınlaşması sayesinde artık bu tür işlemler kişilerin kendileri tarafından bilgisayar ya da cep telefonu kullanılarak rahatlıkla yapılabiliyor hale geldi. Üstelik bu tür uygulamalar masrafların da azalmasını sağlamakta.

Para transferi için kullanılan bankacılık işlemleri EFT ve havaledir. Havale bankaların kendi şubeleri arasındaki para transferleri için kullanılırken, farklı bankalarda olan hesaplar arasındaki para transferleri için kullanılmaktadır. Haftanın 7 günü 24 saat boyunca havale yapmak mümkünken EFT işlemi hafta içi mesai günlerinde bankaların belirlediği saatler arasında yapılabilmektedir. Bu saat aralığı genellikle sabah 09.00 ve akşam 16.00 saatleri arasında olmakla beraber bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. EFT yapmanın en kolay yolu para gönderilecek kişinin IBAN numarasının kullanılmasıdır. Ancak internet bankacılığını kullanarak EFT işlemini yapan pek çok kişi zaman zaman numarayı yanlış yazdığı için yanlış kişiye EFT yapabilmektedir. Peki böyle bir durumda ne yapmak gerekir? İşte cevabı:

İnternet bankacığını kullanarak EFT yaptığınızı ve parayı gönderir göndermez yanlışlık olduğunu fark ettiğinizi farz edelim. Böyle bir durumda yaptığınız işlem bankanızın genel müdürlüğü tarafından onaylanmadan önce iptal etmeniz gerekmektedir. İlgili menüde yer alan EFT iptal butonunu kullanarak işlemin iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak eğer işleminiz genel müdürlük tarafından onaylanmışsa izlemeniz gereken yol değişecektir. Bu durumda da telefon bankacılığını kullanarak müşteri temsilcisi ile görüşmeniz ve paraya bloke konulmasını sağlamanız gerekmektedir. Ardından yazacağınız bir dilekçe ile bankanıza başvuru yaparak paranızın iadesini talep etmelisiniz.

EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık