DOLAR: 5.63 TL
EURO: 6.45 TL

Kredi Puanı Nedir?

1 yıl önce
474 kez görüntülendi

Kredi notu ya da kredi skoru olarak da adlandırılan kredi puanı, kişilerin bankalar ve finans kuruluşları ile gerçekleştirmiş olduğu mali tabloya bakılarak belirlenen bir nottur. Bu notun belirlemesi için pek çok analiz yapılmaktadır. Kredi puanı bu notların analizi sonucu ortaya çıkarılan sayısal ifadeye verilen addır. Kredi notunun yüksek olması kişilerin kredi çekmek ya da kredi kartı almak için bankaya başvurduğunda önem taşımaktadır. Bankalar öncelikle kişilerin kredi notunu incelemekte ve bu doğrultuda kredi tahsis edip etmemeye karar vermektedirler.

Kredi Puanımın Yüksek Olması Önemli Mi?

 Birçok kişi kredi notu düşük olursa kredi çekip çekemeyeceğini merak etmektedir. Kişinin kredi notu ne kadar düşükse kredi çekmesi de giderek zorlaşmaktadır. Bu nedenle özellikle bankalarla yaptığınız işlemler ve kredi kartı borcu ödemesi gibi konularda hassasiyet göstermeli ve kredi notunuzun düşmesine engel olmalısınız. Düşük kredi notuna sahip olmanız halinde kredi başvurularınız büyük olasılıkla reddedilecektir.

Kredi Notu Kim Tarafından Belirlenir?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks, kredi notunu belirleme konusunda yetkili tek kuruluştur. Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu’nun tutmuş olduğu veriler doğrultusunda hazırlanmaktadır.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi puanınızı öğrenmek istiyorsanız Findeks’in sitesine girip üye olmanız gerekmektedir. Ardından cüzi bir miktar ödeyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca artık bankalar da müşterilerine kredi notlarını öğrenme imkanı sunmaktadır. Online bankacılık hizmetleri üzerinden rahatlıkla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borçları Kredi Notunu Düşürür Mü? başlıklı makalemizde düşük kredi notu, Findeks ve Kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Kredi Puanı Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık